Menu
Home Page
** Check out our school video: click 'About us' then 'School Video'** **Kingston Active School Of The Year 2017** **Reminder - This is the last week for after-school activitiy clubs. There are no clubs in the last week of term**

Meet the Governing Body

The structure of St. Joseph's Governing Body is:

- Two Parent Governors

- The Headteacher

- One Staff Governor

- One Local Authority Governor

- Eight Foundation Governors

- One Co-Opted Governor

 

School governors have a wide range of responsibilities. They help to raise the standards of pupil achievement and plan the school's future direction. Governors are also accountable for the performance of the school to parents and the wider community. At St. Joseph's, the Governing Body takes an active role and visits the school regularly.

 

Tom Morrell 

I was appointed Foundation Governor in January 2016 for a 4 year term by the Catholic Diocese of Southwark and elected Chair of Governors in July 2018. I also sit on the Children, Families and Community Committee, as well as the Complaints/Disciplinary Panel.  I am a business consultant and trainer.

 

 

 

Sarah Keefe 

As Headteacher of St Joseph's Catholic Primary school, I attend all committee and full governing body meetings. I joined the Governing Body as an Ex-Officio in September 2014 when I began my role at the school as Deputy  Headteacher.  Having previously been a governor at 2 other primary schools, I have had the experience to support with the strategic direction of the school. 

 

 

 

 

 

Julie Chisholm

I have worked at St Josephs as a Teaching Assistant for over 15 years and hold the Higher Level Teaching Assistant status. I was elected as Support Staff Governor in December 2013 and became a Co-Opted Governor in October 2014 for a 4 year term, after the reconstitution of the Governing Body.

 

 

 

 

 

Gemma France

I am a Foundation Governor - supporting the Catholic ethos of the school and focusing on good governance. I sit on the Resources Committee. I work in Business Rescue at the financial services firm, Deloitte, and I am a Fellow of the Chartered Accountants' professional body, the ICAEW. When all that isn't keeping me out of trouble. I have founded a vocal group with some friends, and love to spend time with family, friends and my dog.

 

 

 

 Lesley Jones

 I was elected as Staff Governor in May 2015 for a 4 year term. I am proud to have taught at St Josephs for 10 years and I am the Nursery teacher and EYFS leader. I am Chair of  the Curriculum and Achievement Committee.

 

 

 

 

 

Penny Rickard  

I was appointed Foundation Governor  in April 2014 for a 4 year term, by the Catholic Diocese of Southwark and reappointed for a further term, from April 2018. I am a governor on the Resources committee. I am retired and enjoy looking after my grandchildren, singing and boating.

 

 

 

Angela Combe

I was originally appointed Foundation Governor in May 2012 for a 4 year term, by the Catholic Diocese of Southwark. In May 2016 I was reappointed for a further 4 year term. I am a member of the Children, Families and Community Committee. I have first hand experience of dyslexia and delayed speech linked to Down’s Syndrome. Also, I am a trained Bereavement Counsellor.

 

 

 

 

Christine Byrne

I have been Clerk to the Governors since Autumn 2010. My duties include: convening meetings of the Governing Body and committees, taking minutes, helping to recruit new governors and keeping governors informed of changes in legislation relating to their role.

 

 

 

Laura Brazier 

I was appointed a Local Authority Governor in March 2017 for a four-year term and was elected Vice-Chair of Governors in July 2018. I sit on the Curriculum and Achievement Committee. I work for a Member of Parliament in the House of Commons and in my spare time am a keen musician. I speak several European languages and am particularly interested in EAL.                                                                                                                                   

 

 

 

Samantha Metayer

I was elected Parent Governer to the Governing Body in November 2017 for a 4-year term. At      present, I am a full-time mum with 2 children attending St Joseph's. I find St Joseph's to be a          wholesome school with bags of potential and they have a great team running it - which I am            privileged to be a part of. Besides running my home, I enjoy travelling, the arts and baking.

 

 

 

Zenaid Richards         

I was appointed a Foundation Governor in June 2018 and am a parishioner and active choir and community member at St Raphael’s Church. My career has been across the financial and not-for-profit health insurance sectors: ensuring the smooth running of the business operations, staff management and serving on various committees including grant-making and audit. In my spare time, I enjoy studying Italian, attending history and Arts Society lectures and gardening.

 

 

 

Ania Pankowska Mason  

I was appointed Associate Member of the Governing Body of St Joseph's in July 2018. I have been working for John Lewis Partnership over 16 years where I have gained an extensive toolkit of professional skills in: Financial Accounting and Planning, Business Partnering, Investments Appraisal and Team Management. My key strengths are in effective relationship building and cross-functional collaboration across all stakeholder levels.I am looking forward to putting my skills to use at St Joseph's School!

   

Top